Fehér kenyér
Fehér kenyér
Ez a kenyér Limara receptje lapján készült, annyi a változás benne, hogy ő öregtésztát használ hozzá, én pedig a már leírt kézműves kenyér tésztájából tettem hozzá. És mivel ezt a kenyeret folyamatosan sütöm, a kézműves kenyérhez való tészta ott áll folyamatosan a hűtőmben, mind a kenyér, mind a pizza miatt. Mióta használjuk lassan 1 hónapja nem vettem boltban kenyeret, csak ebből sülnek itthon.
Próbáltam 2 féle liszttel, az egyik a BL 80-as kenyérliszt, és a sima fehérliszt. Összehasonlítva a 2 kenyeret, ami sima lisztből készült, nekünk is, és aki kapta a kenyér világnapján, nekik is jobban ízlett.
A recept, ahogy én készítettem:
50 dkg liszt, 15 dkg kézműves kenyértészta Amit ide kattintva találtok (de picit lentebb megtalálható az 1 adag elkészítése is), 2 evőkanál burgonyapehely (ez elhagyható), 2 evőkanál olaj, 1 dkg élesztő, 2 csapott teáskanál só, 270 ml víz, csipet aszkorbinsav. (ez C-vitamin, nekem folyékony csepp van, amit a legkisebb gyerkőcöm kap és a gyógyszertárban vettem. Abból 3 csepp került bele)
Ha valaki nem szeretne nagyobb adag kézműves tésztát elkészíteni és azt a hűtőben tárolni, akkor itt leírom, hogy 1 adag (15-16 dkg) öregtészta hogyan áll össze, ami egy az egyben mehet bele a kenyérbe.
Az öregtésztához kell előző este:
100 g liszt, 2 dkg élesztő por, 80 ml víz
Előző este egy tálban összekeverjük az öregtészta hozzávalóit, és estére a pulton hagyjuk állni. Én egy kelesztő tálba szoktam hagyni, aminek a tetejét nem zárom rá, csak ráteszem. De aki jobban érzi magát tőle, ha az öregtésztát összekeverjük, 2 órát a pulton kell hagyni, majd akár a hűtőben lehet reggelig pihentetni. Én nem szoktam úgy csak akkor, ha az egész nagy mennyiséget készítem, amit aztán a hűtőben tárolok 2 hétig, és abból csípem le, amikor sütök a megfelelő mennyiséget.
Reggel pedig az itt leírtaknak megfelelően készítsük el a kenyerünket
Ami kell még hozzá:
Egy kacsasütő jénai, nekem zománcozott 8 literes kacsasütőm van, azt használom minden hasonlóhoz.
Elkészítés:
A tészta hozzávalóit, jól összedolgozzuk, dagasszuk, akkor jó, ha jó rugalmas tésztát kapunk.
Egy tálban tiszta konyharuhával letakarva meleg helyre tesszük kelni. 20 perc elteltével kissé átgyúrjuk, majd hagyjuk a duplájára kelni.
Ha megkelt, enyhén lisztezett deszkára tesszük, kezünkkel ellapítjuk,
és formázzuk. Két szélét közepéig behajtjuk.
majd a két felső csücskét is behajtjuk középre,
Ezután feltekerjük, de minden tekertésnél lenyomjuk a tésztát.
A végét alulra tesszük.
A kacsasütőnkbe sütőpapírt teszünk, és ebbe tesszük, a kenyeret
majd a tetejével lefedjük, és hagyjuk duplájára kelni. Ha megkelt, éles pengével bevágjuk,
és hagyjuk 20 percig, amíg a bevágások kissé szétnyílnak.
A kacsasütőnk tetejét belülről vízzel bespricceljük, akenyér tetejét is spricceljük le kicsit,
majd betoljuk a hideg sütőbe, és 220-230 fokon 55 percig sütjük a kenyeret. Az utolsó 10 percben levesszük a kacsasütő tetejét (óvatosan, mert a kiáramló gőz nagyon éget) és hagyjuk, amíg a kívánt színt eléri a kenyér.
Ha kész rácsra tesszük kihűlni, és hideg vízzel picit lespricceljük, majd hallgatjuk, ahogy a kenyér beszélni kezd. (cserepesedik)
Kedves látogató. Az oldalon reklámok találhatók, mert elértünk egy akkora adatforgalmat, ami már nem ingyenes, és ezen reklámok bevételéből tudjuk a weboldalt fenntartani, fizetni a tárhelyért. Köszönjük szépen.